Αποστολάτος Νικόλαος (αποβιώσας)

Βαθμίδα
Ομότιμος Καθηγητής
Σπουδές

Ο Νικόλαος Αποστολάτος (1931–2011) σπούδασε Μαθηματικά στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, από όπου το 1954 έλαβε το πτυχίο των Μαθηματικών. Μεταπτυχιακές Σπουδές έκανε στο Πανεπιστήμιο και στο Πολυτεχνείο του Μονάχου.
Από το τελευταίο ίδρυμα το 1965 έγινε Διδάκτωρ (Dr.rer.nat.). Το 1970 εξελέγη έκτακτος και το 1976 τακτικός Καθηγητής στην Β΄ Έκτακτη Αυτοτελή έδρα των Εφαρμοσμένων Μαθηματικών του Τμήματος Μαθηματικών του ΕΚΠΑ. Μετά δε το Νόμο Πλαίσιο, 1268/1982 εντάχθηκε, ως Καθηγητής, στον Τομέα Στατιστικής, Η/Υ, Αριθμητικής Ανάλυσης και Επιχειρησιακής έρευνας του Τμήματος Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Αθηνών(ΕΚΠΑ), στον οποίο Τομέα παρέμεινε και προσέφερε της υπηρεσίες του έως τις 30.11.1989, ημερομηνία κατά την οποία παραιτήθηκε από το Τμήμα Μαθηματικών και εντάχθηκε ως Καθηγητής στο νεοσύστατο τότε Τμήμα Πληροφορικής του ΕΚΠΑ.

Το διάστημα, 1983–19.12.1984 ήταν Διευθυντής του Τομέα Στατιστικής, Η/Υ και Αριθμητικής Ανάλυσης του Τμήματος Μαθηματικών του ΕΚΠΑ.