Φοιτητές και Ευρώπη

Μετακίνηση Φοιτητών σε Πανεπιστήμια του Εξωτερικού με το Πρόγραμμα ERASMUS+ για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017

Το ERASMUS+ είναι το νέο πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την εκπαίδευση, την κατάρτιση, τη νεολαία και τον αθλητισμό για την περίοδο 2014-2020 και έχει τεθεί σε ισχύ από την 1η Ιανουαρίου του 2014. Αντικατέστησε τα προγράμματα της Ε.Ε που κάλυπταν όλους τους τομείς της εκπαίδευσης: το πρόγραμμα Δια Βίου Μάθηση –Erasmus, το Leonardo da Vinci, το Comenius, το Grundtvig, το Tempus κ.ά.

Σε όλες τις δράσεις του ERASMUS+ μπορούν να συμμετέχουν οι παρακάτω χώρες:

• τα 28 κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης,
  • οι χώρες: Ισλανδία, Λιχτενστάϊν, Νορβηγία και
  • οι υποψήφιες προς ένταξη στην Ε.Ε. χώρες (Τουρκία & πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας).

Η Ελβετία δεν συμμετέχει στο ERASMUS+ ως χώρα του Προγράμματος, αλλά ως χώρα Εταίρος και θα χρηματοδοτήσει η ίδια την εξερχόμενη και εισερχόμενη κινητικότητα.
Για περισσότερες πληροφορίες: http://www.interel.uoa.gr/erasmus.html

Oι θέσεις που υπάρχουν για μετακίνηση φοιτητών του Τμήματός μας σε Πανεπιστήμια του εξωτερικού στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS+ για το έτος 2016-2017 είναι οι εξής:

Μετακίνηση Φοιτητών σε Πανεπιστήμια του Εξωτερικού με το Πρόγραμμα ERASMUS+ 2016-2017
ΧΩΡΑ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ
ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ UNIVERSITY OF ULSTER ΚΑΡΑΛΗ ΙΖΑΜΠΩ 3
ΓΑΛΛΙΑ UNIVERSITE DE NICE-SOPHIA ANTIPOLIS ΕΜΙΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 3

ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ:

ΧΩΡΑ ΕΤΑΙΡΟΣ

ΙΔΡΥΜΑ ΕΤΑΙΡΟΣ ΤΟΥ ERASMUS+

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ

ΦΟΙΤΗΤΕΣ

Ελβετία

Universita della Svizzera Italiana

ΚΑΡΑΛΗ

Περισσότερες πληροφορίες είναι διαθέσιμες εδώ, ενώ εδώ είναι διαθέσιμη η αίτηση συμμετοχής.

Για πληροφορίες που αφορούν ακαδημαϊκά θέματα μπορείτε να απευθυνθείτε στους υπεύθυνους καθηγητές του Τμήματος, οι οποίοι θα υποστηρίζονται σε ότι απαιτηθεί από την κ. Νάνσυ Κασιμάτη (Γραμματεία). e-mail: akasim@di.uoa.gr

Για επιπλέον πληροφορίες που αφορούν διαδικαστικά θέματα μπορείτε να απευθυνθείτε στο Τμήμα Ευρωπαϊκών και Διεθνών Σχέσεων κ. Φωτεινή Φρύδα f.fryda@interel.uoa.gr

To Τμήμα Ευρωπαϊκών και Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Αθηνών λειτουργεί Τρίτη-Τετάρτη και Πέμπτη 11.00’ - 13.00’.

Ιστοσελίδα ERASMUS+: http://www.interel.uoa.gr/erasmus/sp/sm.html

Δοκιμή εμφάνισηςΣυνημμένοΜέγεθος