Σμαραγδάκης Γιάννης

φωτογραφία προφίλ
Σμαραγδάκης Γιάννης
Ιδιότητα
Διδακτικό Ερευνητικό Προσωπικό (ΔΕΠ)
Καθηγητές/τριες
Βαθμίδα
Καθηγητής
Τομέας
Υπολογιστικά Συστήματα και Εφαρμογές
Γραφείο
Τηλέφωνο
smaragdatdi [dot] uoa [dot] gr
Σπουδές
  • Διδακτορικό στην Επιστήμη Υπολογιστών, Δεκέμβριος 1999, Πανεπιστήμιο του Τέξας, Όστιν. (Επιβλέπων: Don S. Batory)
  • Μεταπτυχιακό στην Επιστήμη Υπολογιστών, Μάιος 1995, Πανεπιστήμιο του Τέξας, Όστιν.
  • Πτυχίο στην Επιστήμη των Υπολογιστών, Ιούλιος 1993, Πανεπιστήμιο Κρήτης, Ηράκλειο. Κρήτη / Ελλάδα
Επαγγελματική Σταδιοδρομία
  • Καθηγητής, Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, Πανεπιστήμιο Αθηνών, 2016-σήμερα.
  • Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, Πανεπιστήμιο Αθηνών, 2010-2016.
  • Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών, Πανεπιστήμιο της Μασαχουσέτης, Amherst, 2008-2010.
  • Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής, Πανεπιστήμιο του Όρεγκον, 2006-2008.
  • Επίκουρος Καθηγητής, College of Computing, Georgia Institute of Technology, 2000-2006.
Επιστημονικά Ενδιαφέροντα
  • Εφαρμοσμένες Γλώσσες Προγραμματισμού και Τεχνολογίες Λογισμικού.
  • Αφαιρετικοί μηχανισμοί γλωσσών προγραμματισμού (γεννήτριες προγραμμάτων, γλώσσες ειδικού σκοπού, modules and components, επεκτάσιμες γλώσσες, metaprogramming, προγραμματισμό πολλών προτύπων).
  • Γλώσσες και εργαλεία για συστήματα (μοντέλα προγραμματισμού για πολυπρογραμματισμό, γλωσσική υποστήριξη για κατανεμημένο υπολογισμό, διαχείριση μνήμης για καλή κατανομή κατά την εκτέλεση).
  • Ανάλυση προγραμμάτων και Αυτόματος Έλεγχος Λαθών (αυτόματη δημιουργία τεστ, συμπερασμός σταθερών συνθηκών (invariants), συμβολική εκτέλεση, ανάλυση δεικτών).
Σύντομο βιογραφικό σημείωμα