Γυναίκες Στην Επιστήμη ΙΙ-Διαδικτυακή Εκδήλωση

-

Η Youthtopia είναι ένας Οργανισμός Νεολαίας, που εδράζεται στο Ηράκλειο Κρήτης, και δραστηριοποιείται σε  Πολιτιστικά και Εκπαιδευτικά δρώμενα, καθώς και στην προώθηση Ευρωπαϊκών  προγραμμάτων.

Ο Οργανισμός Νεολαίας Ηρακλείου "Youthtopia" σας προσκαλεί στην Διαδικτυακή Εκδήλωση με τίτλο "Γυναίκες στην Επιστήμη ΙΙ", την Παρασκευή 12 Φεβρουαρίου 2021 στις 18.00.

Ο σύνδεσμος είναι ο ακόλουθος: https://vico.materials.uoc.gr/b/dim-pak-zsy-pgg

Για δεύτερη χρονιά και μετά από 2 χρόνια, η Youthtopia φέρνει κοντά διακεκριμένες ομιλήτριες από διάφορα επιστημονικά πεδία με σκοπό τη συζήτηση της θέσης του γυναικείου φύλου στην Επιστήμη και την Τεχνολογία και φυσικά, την ενθάρρυνση μαθητών/τριών και φοιτητών/τριών που επιλέγουν σχολή, καριέρα και εργασία.

Μαζί μας θα είναι:
Δρ. Ελένη Βαρδουλάκη,
Αστροφυσικός, coordinator for data-intensive radio astronomy

Δρ. Αγγελίνα Κουρούμπαλη,
Συνεργαζόμενη Ερευνήτρια του Ινστιτούτο Πληροφορικής, ΙΤΕ

Δρ. Μαρία Ρούσσου,
Επίκουρη Καθηγήτρια στα Διαδραστικά Συστήματα, Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ

Δρ. Μαρία Ρεντετζή,
Καθηγήτρια, Έδρα στις Σπουδές Επιστήμης, Τεχνολογίας και Φύλου, Πανεπιστήμιο FAU Erlangen-Nuremberg

Ευχαριστούμε θερμά το Τμήμα Επιστήμης και Τεχνολογίας Υλικών του Πανεπιστημίου Κρήτης για την παροχή της διαδικτυακής πλατφόρμας.

Events Media